Persook
سلامت · ۲۶ مهر ۱۴۰۵ · sciencedaily.com

اوزمپیک و وگووی با خطر نادر از دست دادن ناگهانی بینایی مرتبط دانسته شدند؛ یافته یک پژوهش

پژوهشی از دانشگاه راتگرز که در نشریه Annals of Internal Medicine منتشر شده است، نشان داد داروهای GLP-1، از جمله اوزمپیک و وگووی، با افزایش اندک خطر ابتلا به نوروپاتی اپتیک ایسکمیک مرتبط هستند؛ بیماری نادری که می‌تواند به‌طور دائمی به بینایی آسیب برساند.

پژوهشی گسترده که توسط محققان دانشگاه راتگرز انجام شده و در نشریه Annals of Internal Medicine منتشر شده است، نشان داد افرادی که داروهای مبتنی بر سماگلوتاید مصرف می‌کنند — از جمله داروی دیابت اوزمپیک و داروی کاهش وزن وگووی — با خطری اندکی بیشتر برای ابتلا به نوروپاتی اپتیک ایسکمیک (ION) مواجه‌اند؛ بیماری نادری که در آن کاهش جریان خون به عصب بینایی می‌تواند موجب از دست دادن ناگهانی و بالقوه دائمی بینایی شود.

محققان با بررسی داده‌های سلامت بزرگسالان ۱۸ تا ۶۵ ساله آمریکایی مبتلا به دیابت نوع ۲، تخمین زدند که به ازای هر ۱۰٬۰۰۰ بیمار تحت درمان با داروهای GLP-1 به مدت ۱۸ ماه، حدود سه تا چهار مورد ابتلای اضافی به ION در مقایسه با بیمارانی که داروهای دیگر دیابت مصرف می‌کردند، رخ می‌دهد. این خطر در مردان و در بزرگسالان ۵۰ تا ۶۵ ساله بیشتر بود.

این پژوهش همچنین داروهای مبتنی بر تیرزپاتاید (مونجارو و زپ‌باند) را بررسی کرد. در بیشتر موارد، ION یک چشم را به‌طور نسبی درگیر می‌کند؛ حدود یک‌سوم بیماران ظرف شش ماه تا حدی بهبود می‌یابند، اما معمولاً اختلال دائمی باقی می‌ماند.

چینتان دیو، محقق ارشد این مطالعه، گفت این بیماری از نظر بالینی اهمیت دارد زیرا می‌تواند با از دست دادن ناگهانی بینایی همراه باشد. محققان تأکید کردند که خطر مطلق همچنان بسیار پایین است و یافته‌های آنان رابطه علّی مستقیمی را اثبات نمی‌کند — چرا که عوامل سلامتی زمینه‌ای دیگر که در میان مصرف‌کنندگان داروهای GLP-1 رایج است می‌تواند توضیح‌دهنده این ارتباط باشد — و خواستار نظارت مستمر از سوی پزشکان تجویزکننده و بیماران شدند.

دیدن کامل خبر خواندن منبع اصلی

بیشتر از همین شماره